Parafia unicka pw. św. Nikity w Kostomłotach

Zapraszamy na odpust ku czci sw. Nikity - 15 wrzesnia 2013

Zapraszamy na odpust ku czci sw. Nikity - 15 wrzesnia 2013

Jak, co roku, we wrzesniu w naszej kostomlockiej wspolnocie uroczyscie wspominamy naszego patrona sw. Meczennika Nikite.  Swiateczna Liturgia odpustowa odbedzie sie 15 wrzesnia br.o godz. 12:00. Wszystkich serdecznie zapraszamy.  Święty Niketas Got męczennik

   Niketas Got, cs. Wielikomuczenik Nikita[1] (zm. ok. 372) – uczestnik I Soboru Powszechnego w Nicei (321)[1], męczennik chrześcijański (zwany w Bizancjum megalomartyrem ), święty Kościoła katolickiego.

Niketas żył w IV wieku. Był pogańskim dowódcą wojskowym, pochodził z wpływowej i bogatej rodziny z plemienia Gotów żyjącego nad Dunajem. Chrzest przyjął z rąk biskupa Teofila. Według greckiej Passio posiadał arystokratyczne pochodzenie i był spokrewniony z biskupem Teofilem. 

Kiedy książę Atanaryk rozpoczął prześladowania chrześcijan w swoim kraju, został upomniany przez Niketasa, aby zaprzestał tego procederu. Niezadowolony z tego faktu książę zażądał od Niketasa wyparcia się wiary chrześcijańskiej. Niketas odmówił i został przez władcę skazany na tortury a następnie na śmierć przez spalenie. Ciało męczennika, na rozkaz Atanaryka, porzucono bez pogrzebania. Pod osłoną nocy zwłoki zabrał jego przyjaciel Marian z Cylicji.

Świątynie i relikwie[edytuj | edytuj kod źródłowy]Ciało świętego zostało pochowane w domu Mariana w Mopsuestii w Cylicji. Dom Mariana począł obfitować w wiele łask i błogosławieństw. Ponieważ dom ten nie mógł pomieścić wielkich tłumów wiernych, zbudowano świątynię, dokąd przeniesiono relikwie świętego. Relikwie męczennika zostały później przeniesione do Konstantynopola (XII w.), a następnie do Monasteru Wysokie Deczany w Serbii[1]. W XIV wieku miano je przenieść do Wenecji.

Patronat[edytuj | edytuj kod źródłowy]Święty Niketas jest patronem greckiej wyspy Nisyros. Za patrona mają go zarówno świątynie katolickie jak i prawosławne m.in.:

Parafia św. Nikity w Kostomłotach
Cerkiew św. Nikity Męczennika w Kostomłotach
U wyznawców prawosławia jest orędownikiem za dzieci chore na padaczkę. Uważany jest również za opiekuna ptaków pływających. Jego kult ma charakter powszechny, chociaż koncentruje się na Bałkanach.

Na ikonach męczennik przedstawiany jest w zbroi rzymskiego rycerza, z narzuconym na nią jasnoczerwonym płaszczem. Jest mężczyzną w sile wieku z krótką, jasnokasztanową brodą. W dłoniach trzyma narzędzia walki: pikę i miecz, a na niektórych ikonach również krzyż męczeński.

Dzień obchodów, Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 15 września.