Parafia unicka pw. św. Nikity w Kostomłotach

Konferencja naukowa o Biskupie Szelążku jednym z twórców neounii

Konferencja naukowa o Biskupie Szelążku jednym z twórców neounii
„Wierny do końca. Niezłomny Pasterz” - tak o Biskupie Adolfie Piotrze Szelążku mówili prelegenci podczas konferencji, która miała miejsce 27 listopada w Siedlcacach

Przed konferencją w siedleckiej katedrze celebrowana była  Msza święta  pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy, z udziałem biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej Piotra Sawczuka, wielu kapłanów i wiernych świeckich.  W homilii pasterz kościoła siedleckiego podkreślał, że świadectwa biskupów, księży i wiernych świeckich pokazują że Biskup Adolf Piotr Szelążek zrealizował swoją drogę życia. Potrafił kochać swych diecezjan ale także prześladowców. Prosimy dzisiaj boga aby został ogłoszony błogosławionym – kontynuował Biskup Gurda.


Po Eucharystii uczestnicy konferencji przeszli do auli wydziału humanistycznego Uniwersytetu.  Gości na wstępie powitali rektor Uniwersytetu Przyrodniczo -Humanistycznego – dr Tamara Zacharuk, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie doc. dr Leszek Zygner oraz s. Lucyna Lubińska, -przełożona Generalna Zgromadzenia  Sióstr Św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Z prelekcjami wystąpili m.in. Grzegorz Welik – dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach, który opowiadał o obecności Biskupa Szelążka w Siedlcach, dr hab. Maria Dębowska z KUL przybliżyła zebranym temat dotyczący diecezji łuckiej za czasów Bpa Szelążka. Po przerwie ks. Bernard Błoński dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Siedlcach wtajemniczał słuchaczy w okres współpracy biskupa Szelążka z biskupem Henrykiem Przeździeckim. Natomiast o przedłużeniu społecznej misji biskupa Szelążka, która trwa do dziś mówiła siostra Renata Dzikielewska ze zgromadzenia sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Natomiast dr Rafał Dmowski z UP-H umiejscawiał hierarchę w historiografii polskiej. Nie zabrakło także informacji z diecezji drohiczyńskiej. Konferencję zakończyło wystąpienie prof. Waldemara Rozynkowskiego, który mówił o korespondencji  Biskupa z matką Agnieszką od Jezusa z Lisieux.

Organizatorem konferencji był Uniwersytet Przyrodniczo –Humanistyczny w Siedlcach, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie oraz Zgromadzeni  Sióstr Św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Wszystkie prelekcje będą dostępne w publikacji jaka zostanie  przygotowana po konferencji.
Żródło: podlasie24.pl.